Destek Hattı: +90 530 240 49 60
Destek Hattı: +90 530 240 49 60
HAVUZ GÜNLÜĞÜ
HAVUZUNUZU GÜVENLİ VE TEMİZ TUTMANIN YOLLARI

 

Özellikle yeterli alana sahip bahçesi olan herkesin düşüncelerini en fazla meşgul eden konuların başında o bahçeye iyi bir yüzme havuzu yaptırmak gelir herhalde. Özellikle de yazın kavurucu sıcaklarında en azından hafta sonları ailesiyle birlikte güzel bir havuzda vakit geçirerek serinlemeyi kim istemez ki?

Diyelim ki güzel bir yüzme havuzu yaptırmak için kesin kararımızı verdik ve kolları sıvadık. Hemen araştırmalara başlıyoruz. Ekonomik, kullanışlı ve az masraflı bir yüzme havuzu yaptırmanın yollarını arıyoruz. Bu işin profesyonellerinden fikir alıyoruz, etrafımızdaki insanlara danışıyoruz. “Havuzum kaça kaç olmalı?”,” Yüzme havuzuna ne kadar bütçe ayırmalıyım?”.” Filtrasyon sistemi nasıl olmalı?” gibi soruların tamamının cevaplarını bulduk ve artık aksiyon almamız için hiçbir sebep yok. Eyvah ! Bir şeyi gözden kaçırdınız.

3 yaşındaki çocuğunuz .. Evet, özellikle son zamanlarda sık duymaya başladığımız talihsiz haberler hepimizi korkutuyor. Nasıl korkutmasın ki? Ama merak etmeyin. Bu konuda hem dünyada hem ülkemizde fazlasıyla seçenek mevcut. Üstelik her bütçeye hitap eden seçenekler bunlar. Gelin bunların ne olduklarına birlikte bakalım.

Havuz Güvenlik Panjuru

İncelememize son yıllarda dünyada kullanımı ve Ar-Ge’si oldukça yaygınlaşan bir ürünle başlamak istiyorum. Havuz Güvenlik Panjurları özellikle orta Avrupa ülkelerinde belki de kullanımı en yaygın havuz güvenlik ürünü denebilir. Özellikle Fransa’da NF- P 90 – 308 sayılı norma uygun olacak herhangi bir havuz güvenlik sisteminin havuz yapımcıları için zorunlu tutulması havuz üreticileriyle havuz güvenlik panjuru üreticileri arasında organik bir bağ oluşturmuş diyebiliriz

 

 

Ürünün tercih sebeplerinin başında çoğunlukla kolay kullanımı ve estetik üstünlüğü geliyor. Bir çok üreticinin elektronik, manuel, güneş enerjili ve bataryalı sistem seçenekleri sunması da ürünü çekici kılan etmenlerden. Tek düğmeyle havuzunuzu açıp kapatabilme seçeneğini sunan havuz güvenlik panjurları artık ülkemizde de mevcudiyete sahip. Ürünün özellikle havuza çok az müdahaleyle gerçekleşmesi, yıkım kırım gerektirmemesi ve en önemlisi de var olan havuzlara da kolaylıkla entegre edilebilmesi yine ürünü oldukça çekici kılan sebepler arasında. İçi boşluklu panjur gövde yapısı sayesinde ürün suyun kaldırma kuvveti esasından yararlanarak suyun yüzeyinde aksın dönmesiyle birlikte ileri ve geri hareketini gerçekleştiriyor. Bu sırada üreticiden üreticiye değişse de havuz güvenlik panjuru genelde metrekare başına 150 kg yüke kadar dayanımlı olabiliyor.

Bu arada havuz güvenlik panjurunun temelde Rulo Tipi, Bank Tipi, Dalgıç Tipi  olmak üzere 3 farklı tipi olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca pek çok üretici firma renk seçeneklerini de geniş tutmaya çalışıyor. Hatta artık şeffaf olanı bile var.

Havuz güvenlik panjurunun havuzu temiz tutma kapasitesini de eklemek lazım. Havuzların özellikle katı kirliliklerden uzak tutulmasını da ciddi derecede sağlayabilen bir ürün.

 

Mobil Teras

İnceleyeceğimiz bir diğer ürün de mobil teras. Bu ürün ise güvenliği ve temizliği sağlamanın yanı sıra aslında çok iyi bir işlev alternatifi doğuruyor. Bu ürünle yüzme havuzunuzun üzerini örneğin bir anda yemek yeme alanına, oyun alanına, güneşlenme alanına vs. çevirebilirsiniz.

 

 

Basitçe hareket etmeye olanak sağlayan raylardan, karkas sistemden ve kaplamadan oluşan mobil teras da yine gerçekten oldukça şık bir çözüm. Özellikle küçük bir bahçe alanına sahip kullanıcılar için ideal. Bir saat önce yüzdüğünüz havuzunuzun üzerinde şimdi öğlen yemeği servis etmek istiyorsanız tam sizlik. Bu üründe gözümüze şimdilik çarpan tek olumsuzluk terasla yaratmak zorunda kaldığı kot farkı. Üreticiler bu durumun farkında ve bu kot farkını olabildiğince inceltmek hatta gelecekte belki tamamen yok etmek için mesai harcıyorlar.

Mobil terasın bir diğer artısı da ahşap, kompozit, seramik gibi bir çok malzemeyle kaplamasının değiştirilebilmesi, yani örneğin 2 yıl kullanımdan sonra ahşap renginden sıkıldınız ve değiştirmek mi istediniz? Bu mümkün hatta oldukça kolay. Önemli olan sistemin kendisi. Bu ürün de havuz kapatması için gerçekten üst segment sayılabilecek son derece şık bir ürün.

 

Havuz Yuvası

Havuz yuvası ise incelediğimiz diğer ürünlere göre aslında daha “yapısal” bir ürün. Sadece havuzun üzerini kapamayla kalmıyor, aynı zamanda havuzun çevresini de kapalı bir mekan haline getiriyor aslında. Açılır kapanır ve sabit sistem seçenekleri de sunuluyor. Üstelik açılıp kapanma konusunda yine otomatik seçenekler de mevcut. Aslında bu sistemin temel işlevi havuzu kışın da yüzülebilir hale getirmek ve mahremiyet isteyen kullanıcılara bir çözüm sunmak. Çünkü sistem ille de şeffaf olmak zorunda değil. Yine havuz yuvalarında da üretici firmalar bir çok renk seçeneği sunuyorlar ve bu ürün de yine ülkemizde temin etmesi ve uygulaması mümkün ürünlerden biri.

 

 

Havuz yuvasını isterseniz evinize bitişik olarak da tasarlayabilirsiniz. Yazın sistemi açarsınız ve açık havada yüzme keyfini çıkarırsınız, kışın da dış ortama hiç çıkmadan evinizden kapalı havuz yuvasına doğrudan geçiş yaparak yüzme keyfinize devam edersiniz.

Havuz Kapatma sistemleriyle ilgili anlatacaklarımız şimdilik bu kadar. Elbette insanoğlu var oldukça her daim yeni problemler ve bu problemleri takip eden yeni çözümler söz konusu olacaktır. Asıl olan bu çözümlere akılcı ve çevreci çözümler üretebilmek olmalıdır.

 

© 2018 Copyright Pool Office Ltd. Tüm Hakları Saklıdır. Data1